Svobodná kultura

Post date: Aug 7, 2012 10:56:40 AM

Pro zájemce o hlubší pochopení problematiky autorských práv vám přinášíme knihu Lawrence Lessiga Svobodná kultura. Autor vzkazuje českým čtenářům:

„Myšlenky v této knize mají obecnou platnost. V žádném případě nejsou výlučně americké. Právě z tohoto důvodu je tak důležité je šířit pomocí překladů Svobodné kultury. Svoboda, o které se v knize hovoří, je univerzální, ale je ohrožena, a to především v Americe. Na americké půdě se této debaty zmocnily silné a extrémní zájmy. Rovnováha a lepší pochopení jsou proto klíčové jinde. Mám velkou radost a jsem vděčný, že váš projekt zpřístupní tyto myšlenky v češtině. … Díky za vaši pomoc a také za znalosti, které se tím podaří osvobodit.“

Lawrence Lessig je americký profesor právní vědy na Harvard Law School. Vystudoval Pensylvánskou univerzitu, Cambridge a Yale. Byl též asistentem soudce federálního odvolacího soudu Richarda Posnera a soudce nejvyššího soudu Antonina Scalii. Jako jeden z nejvýznamnějších ústavních právníků je znám pro své projevy, články a účast na soudních procesech zaměřených na autorské právo. Založil Center for Internet and Society a iniciativu za Creative Commons. V roce 2002 obdržel cenu od Free Software Foundation a je členem představenstva Software Freedom Law Center. Je energickým kritikem omezujícího copyrightu v oblasti nehmotného vlastnictví. Vyvíjí koncept „svobodné kultury“ a podporuje svobodný software a hnutí za open source software.

Je autorem knih Code: And Other Laws of Cyberspace (1999), The Future of Ideas (2001), Free Culture (2004), Code: Version 2.0 (2006) a Remix: Making Art and Commerce Thrive in the Hybrid Economy (2008).

Lessigova kniha Svobodná kultura je šířena pod licencí Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 2.0, která umožňuje její kopírování a úpravy (včetně překladu), pokud se nejedná o komerční využití a pokud je uveden autor. Knihu si můžete stáhnout níže.